Για το αληθινό περιστατικό που ενέπνευσε την ταινία
Ήταν μια ταινία που διακόπηκε από μια ομάδα χριστιανών, ορθόδοξων ακτιβιστών. Ήταν η ταινία «Τα παιδιά είναι εντάξει». Αυτή ήταν η πρώτη φορά και ήταν μεγάλη έκπληξη - ήρθαν με πολλές ρουμανικές σημαίες και θρησκευτικές εικόνες και τραγουδούσαν τον εθνικό ύμνο. Αυτό ήταν σοκαριστικό, αλλά σκεφτόμασταν «Εντάξει, συνέβη μια φορά». Νομίζαμε ότι ήταν απλώς αυτό. Αλλά μετά, επανέλαβαν τέτοιου είδους ενέργειες. Ακόμη και το 2018 για το «120 Beats per Minute». Σκέφτηκα ότι ήταν τρελό που δεν το σταματούν αυτό.
Έτσι, η Ιοάνα Μοράρου, η σεναριογράφος, θέλησε να γράψει μια ιστορία εμπνευσμένη από αυτό το γεγονός και να βάλει έναν ομοφυλόφιλο αστυνομικό σε αυτή την ιστορία για να δει πώς θα ήταν να γίνει αυτή η σύνδεση μεταξύ κάποιου που προβληματίζεται από την επαγγελματική του ζωή και το προσωπικό του μυστικό. Όλα ξεκίνησαν από εκείνη, και στη συνέχεια έλαβα πρόσκληση από εκείνη και τον παραγωγό να γυρίσω αυτή την ταινία.
Για την προσέγγιση στους χαρακτήρες και τους διαφορετικούς μας ρόλους
Για μένα, ήταν σημαντικό να αφηγηθώ αυτή την ιστορία όχι για να βάλω τους ανθρώπους σε κακούς ή καλούς χαρακτήρες, αλλά να προσπαθήσω να δω πώς κάποιος φοράει μάσκες και προβάλλει διαφορετικές αναπαραστάσεις στην κοινωνία. Πώς είναι με τους φίλους του, πώς είναι στο σπίτι του, πώς είναι με άλλους ανθρώπους – όλοι αυτοί οι ρόλοι.